• پنجشنبه، 6 بهمن 1401

تئوری رنگ‌ها

عکاسان و خیلی از هنرمندان دیگر در آثار خود از تئوری رنگ ها استفاده می کنند.

تئوری رنگ شالوده ای از هنر و علم است که ما را در انتخاب یک ترکیب رنگ مناسب راهنمایی می کند. چرخ رنگ در سال 1666 توسط آیزاک نیوتن اختراع شد که طیف رنگ ها روی یک دایره ترسیم شده اند . این چرخه با نمایش رابطه بین رنگ ها اساس تئوری رنگ محسوب می شود . رنگ هایی که در کنار هم ظاهر خوبی دارند، هارمونی رنگ نامیده می شود.

شما با دانستن هارمونی رنگ ها می توانید عکس هایی با احساسات خاص ثبت کنید. برای بدست آوردن این هارمونی باید از چرخ رنگ استفاده کرد،ما دو نوع چرخ رنگ داریم RYB و چرخه RGB که معمولا برای طراحی های آنلاین ( صفحه نمایش رایانه و گوشی موبایل ) استفاده می شود.

چرخه رنگ را می توان به رنگ های اولیه، ثانویه و سوم تقسیم کرد.

در چرخه رنگ ( RGB ) رنگ ها اصلی قرمز، سبز و آبی هستند که با هم نور سفید خالص را ایجاد می کنند.

در چرخه رنگ ( RYB ) هم سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز، زرد و آبی که اگر با هم ترکیب شوند دیگر رنگ سفید نخواهیم داشت و رنگی نزدیک به رنگ سیاه بدست می آید. هر رنگ بخشی از نور را جذب می کند و انعکاسی به چشم ما نمی رسد.

رنگ های ثانویه رنگ هایی که از ترکیب دو رنگ اصلی حاصل می شوند.سه رنگ فرعی وجود دارد.

در چرخه رنگ ( RGB ) ،فیروزه ای، سرخابی و زرد هستند. وقتی نور را با هم مخلوط می کنید، قرمز و سبز رنگ زرد، سبز و آبی فیروزه ای و آبی و قرمز سرخابی می شوند. در چرخه رنگ ( RYB )، رنگ های ثانویه بنفش (قرمز با آبی)، نارنجی (قرمز با زرد) و سبز (زرد با آبی) هستند.

انواع رنگ ها

رنگ های سوم از ترکیب یک رنگ ثانویه با یک رنگ اصلی ساخته می شود.

شش رنگ از نوع سوم وجود دارد، در چرخه رنگ ( RGB ) اینها نارنجی، سبز چارتروس، سبز بهاری، لاجوردی، بنفش و رز هستند.

در چرخه رنگ ( RYB )، رنگ های سوم قرمز-نارنجی، زرد-نارنجی، زرد-سبز، آبی-سبز،آبی-بنفش و قرمز-بنفش هستند.

رنگ های گرم و سرد چرخه رنگ را نیز می توان به دو بخش گرم و سرد نیز تقسیم کرد.

گرمی یا سردی یک رنگ به عنوان دمای رنگ آن هم شناخته می شود. ترکیبات رنگی که در چرخ رنگ یافت می شوند، بین رنگ های سرد و گرم تعادل وجود دارد . بر اساس روانشناسی رنگ، دمای رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را برمی انگیزد.

به عنوان مثال، گفته می شود که رنگ های گرم آرامش و انرژی را به ذهن می آورند، در حالی که رنگ های سرد با آرامش و انزوا همراه هستند. رنگ های گرم رنگ هایی از قرمز تا زرد هستند. گفته می شود که این رنگ ها مانند خورشید گرما را به ذهن می آورند. رنگ های سرد رنگ هایی از آبی تا سبز و بنفش هستند. گفته می شود که این رنگ ها مانند آب خنکی را به ذهن می آورند.

رنگ های مکمل :

دو رنگی که در دو طرف چرخ وجود دارد مکمل یکدیگر هستند. این ترکیب کنتراست بالایی دارد و اثر گذاری عکس ها را بیشتر کرده. این رنگ ها با هم روشن تر و برجسته تر به نظر می رسند.

سه رنگ مکمل پایه :

قرمز و سبز

ابی و نارنجی

زرد و بنفش

 

 

تک رنگ ها :

رنگ هایی که از یک طیف رنگ هستند. یعنی فام (Hue)، شید (Shade)، تینت(Tint) یک رنگ پایه ، که ترکیب رنگی ظریف و محافظه کارانه را ارائه می دهد. این یک ترکیب رنگ همه کاره است و برای ظاهری هماهنگ اعمال می شود. تک رنگ (مونوکروم) یک سبک در عکاسی محسوب است که گاهی با عکاسی سیاه و سفید اشتباه گرفته میشود.باید گفت که عکس های سیاه و سفید هیچ رنگی درآن ها وجود ندارد ولی ما در تک رنگ ها می توانیم طیف وسیعی از یک رنگ رو داشته باشیم.

رنگ های مشابه :

ترکیب سه رنگی که در کنار هم در چرخه رنگ قرار دارند یک ترکیب زیبا برای شما به وجود می آورند. شما می توانید در طبیعت این ترکیب رنگ را زیاد ببینید که برای عکاسی مناسب هستند.