• چهارشنبه، 19 بهمن 1401

مثلث نوری چیست؟

عکاسی یعنی ثبت نور  و حتی در معنای لغوی عکس "نقاشی نور" است. اگر بخواهیم عکسی را ثبت کنیم و ببینیم باید میزان نوری که در معرض یک سطح حساس به نور قرار می گیرد و همچنین حساسیت آن سطح به نور را کنترل کنیم ، ضروری ترین عنصر در عکاسی نوردهی است. در این مقاله قرار است ، کمی از فیزیک و ویژگی‌های نور و سپس نحوه ترکیب دوربین و لنز برای کنترل نوردهی با استفاده از چیزی که معمولاً به عنوان "مثلث نوردهی" شناخته می‌شود، بحث کنیم.

اما مثلث نوردهی چیست ؟


مثلث نوردهی شامل سه عنصر دیافراگم، سرعت شاتر و ISO است. مثلث نوردهی یعنی ایجاد یک توازن بین این سه عنصر ، این عناصر میزان نوری که آن را به سطح حساس به نور (دیافراگم و سرعت شاتر) و حساسیت آن سطح (ISO) می رساند، تنظیم کنند.

این عناصر نه تنها بر نور عکس تأثیر می‌گذارند، بلکه خواصی  منحصربه‌فردی نیز دارند. دیافراگم عمق میدان را کنترل می‌کند، سرعت شاتر می‌تواند عملکرد را تار یا ثابت کند،   و ISO می‌تواند دانه‌های فیلم یا نویز دیجیتال را از تصویر اضافه یا کم کند. 

این سه عنصر بیشتر در دوربین های حرفه ای  به کار گرفته میشوند ولی  اگر  به   دوربین گوشی خود بروید حالت پیشرفته (pro) آن را می بینید  که همین سه عنصر را  دارد هر چند که به صورت نرم افزار ی تنظیمات را اعمال میکند  اما برای اینکه بتوانید عکسی خوب با دوربین گوشیتان بگیرد لازم است از این سه عنصر آگاهی داشته باشید.

 

دیافراگم


دیافراگم به باز شدن فیزیکی در یک لنز دوربین اشاره دارد. به طور خاص، این دریچه ای است که وقتی  نور به سنسور دوربین شما می رسد از آن عبور می کند. عملکرد دوربین ها مانند چشم انسان هستند زمانیکه نور به چشم ما برخورد میکند عنبیه چشم نسبت به آن واکنش نشان می دهد . دیافراگم دوربین همانند عنبیه چشم است زمانی که عدد دیافراگم ما کمتر باشد دریچه آن باز تر و درنتیجه نور بیشتری از آن عبور میکند و عمق میدان ما کمتر است .